معرفی بخش “آیا می‌دانستید” (Did you know) واقع در صفحه اصلی ویکی پدیا
تاریخ:  2014/12/08 9:17:05 ب.ظ

صفحه اصلی ویکی پدیا یکی از ظرفیتهای مهم تبلیغی به شمار میرود. مطابق آمار ویکی پدیا، این صفحه بیش از سیصد و بیست میلیون بار بازدید می‌شود که در نوع خودش یک آمار بی‌نظیر است. این صفحه از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است. یکی از این بخشها، بخش Did you know یا DYK است.

dyk

در این بخش، جملاتی به نمایش گذاشته میشوند که برای مخاطبان جذاب و خواندنی باشد. در واقع در این بخش به مخاطب گفته میشود، آیا میدانستید که ... ؟ وبه این ترتیب مخاطب جذب می‌شود و جمله را میخواند. این جملاتی که به صورت آیا می‌دانستید در آن قسمت قرار می‌گیرد، توسط کاربران پیشنهاد داده می‌شود و به آنها "Hook" گفته می‌شود. این جملات از مقالات ویکی پدیا انتخاب می‌شوند و در طی یک فرآیند نامزدی و داوری، در صورت تایید به صفحه اصلی می‌روند.

مقالاتی که کاربر اجازه دارد از آنها یک hook استخراج نماید و برای DYK نامزد نماید باید مقاله‌ای باشد که ظرف هفت روز گذشته:

  • ایجاد شده باشند و یا به فضای اصلی راه یافته باشند
  • حداقل 5 برابر توسعه یافته باشند
  • 2 برابر توسعه داده شده باشند (این مورد فقط مخصوص مقالات بیوگرافی افراد زنده است)
  • به خوبیدگی رسیده باشند

 علاوه بر موارد بالا، مقاله باید معیارهای شایستگی را نیز رعایت کرده باشد. این موارد به اندازه مقاله، معتبر بودن hook و رعایت سیاست های ویکی پدیا مربوط می‌شود. خود hook هم باید ویژگی‌های معینی داشته باشد. مثلا:

  • اندازه آن نباید بیش از 200 کاراکتر باشد
  • عنوان مقاله‌ای که از آن hook استخراج شده است را باید به نحوی درون hook گنجاند و آن را علاوه بر لینک نمودن به مقاله، بولد نمود.
  • Hook باید حتما منبع‌دار باشد. به این معنی که در متن مقاله بلافاصله پس از جمله مورد نظر، منبع قرار بگیرد. مثلا اگر این جمله را از یک پاراگراف گرفته اید و تمامی پاراگراف را از منبع یکسان نوشته اید، باید بلافاصله بعد از جمله منبع را قرار دهید و در انتهای پاراگراف نیز این کار را انجام دهید.

آدرسهای زیر در مورد dyk مفید و کاربردی هستند:

 

در یک مطلب جداگانه، نحوه حضور در بخش "آیا می‌دانستید" توضیح داده خواهد شد.

لینک مطلب http://tablighmajazi.ir/?p=303

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *