On this day
تاریخ:  2015/07/07 10:58:19 ق.ظ

یکی از بخشهای صفحه اصلی ویکی پدیا، بخش On this day است. همان طور که از نام این بخش بر می‌آید، رویدادهای  مهم روز در این بخش بیان میشوند. این رویدادها میتواند شامل مناسبتهای بین المللی، رخدادهای تاثیرگذار تاریخ، روز استقلال کشورها، تولد یا فوت اشخاص برجسته،  مناسبتهای مذهبی مهم و غیره باشد.

بسیاری از مناسبت‌ها، از آنجایی که بر اساس تقویم میلادی هستند و لذا هر سال در یک روز مشخصقرار میگیرند باید ابتدا در صفحه خود ذکر شوند. مثلا رخدادی که در 10 آوریل روی داده است، باید در  صفحه این روز لیست شده باشد. معیارها و توضیحات لازم جهت لیست کردن رخدادها در هر روز، در این صفحه بیان شده است.

اما برای مناسبتهای مذهبی اسلامی که بر اساس ماه‌های قمری و یا اصطلاحا Non-Gregorian-based هستند، وضعیت کمی فرق میکند. در این موارد، چون یک رخداد در هر سال میلادی در یک روز و در سالهای دیگر در روزهای دیگر قرار میگیرند، نیازی به لیست کردن آنها در صفحه رخدادهای روز نیست. مثلا عاشورا در سال 2014 در 13 دسامبر  و در سال 2015 در 2 دسامبر قرار میگیرد و نیازی نیست هر سال آن را جابجا کنید. اما فراموش نکنید که در مقاله مرتبط باید بیان بشود که  " این رویداد، از آنجایی که بر اساس تقویم قمری در نظر گرفته میشود، هر سال میلادی در یک روز متفاوت نسبت به سالها دیگر قرار میگیرد." ذکر منبع معتبر برای نشان دادن تاریخ میلادی ضروری است. برای این منظور میتوانید از جمله‌ای شبیه به جمله زیر استفاده نمایید:

While …………. is always on nearly the same day of the Islamic calendar, the date on the Gregorian calendar varies from year to year due to differences between the two calendars, since the Islamic calendar, the Hijri calendar (AH), is a lunar calendar and the Gregorian calendar is a solar calendar.

و به جای نقطه چین مناسبت مورد نظر را بنویسید.

لازم به ذکر است که مقاله ای که مرتبط با رخداد مورد نظر است باید از لحاظ کیفیتی در سطح مناسبی باشد و در آن هیچ گونه برچسب زرد رنگ یا برچسب های اساسی تر وجود نداشته باشد.

پس از آن که موارد فوق را بررسی کرده و انجام دادید، می بایست نسبت به قرار دادن آن رخداد در صفحه selected anniversary  مرتبط با آن روز اقدام نمود. در واقع باید آن را در صفحه مرتبط با خود نامزد حضور در صفحه اصلی کنید. برای این که بتوان که صفحه مرتبط با آن روز را پیدا کرد، کافی است در جعبه جستجو عیارت Wikipedia:Selected anniversaries/ را نوشته و پس از علامت / تاریخ مورد نظر را بنویسید. مثلا برای پیدا کردن رخدادی که در 14 ژوئن روی داده است، کافی است عبارت  Wikipedia:Selected anniversaries/June 14 را در جعبه جستجو نوشته و آن را جستجو کنید تا به صفحه مورد نظر برسید. پس از این که به صفحه مورد نظر رسیدید دو حالت اتفاق می افتد:

1-  تاریخ مورد نظر امروز، دیروز یا فرداست که در این صورت خودتان نمیتوانید صفحه را در لیست انتظار قرار دهید و باید از یک مدیر کمک بگیرید و به او پیشنهاد بدهید که این کار را برای شما انجام بدهد.

2-  تاریخ مورد نظر با شما چند روز فاصله دارد، که در این صورت خودتان میتوانید لیست انتظار را با رعایت نکات لازم (که در اینجا بیان شده است) ویرایش کنید و رخداد مورد نظر را در لیست انتظار قرار دهید.

البته در هر حالت میتوانید در صفحه گفتکوی لیست انتظار همان روز پیشنهاد بدهید که رخداد را در لیست قرار بدهند و سعی کنید دلیل اهمیت آن را نیز توضیح بدهید. صفحه را در واچ لیست خود قرار بدهید تا متوجه تغییرات شوید و در صورت لزوم در بحث‌ها شرکت کنید

لینک مطلب http://tablighmajazi.ir/?p=440

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *